Landsudvalget

                                                                                             

SeniorDansk Mesterskab i Racekaninavl 2022 - Senior

1Jørn Schmidt, BevtoftBelgisk Hare, vildtrød570,5

2Karl Sørensen, ThistedHermelin, hvid rødøjet570

3Michael Kristensen, HadstenLille Havana, brun569,5

4Poul Beith Jensen, HjørringTan, sort569,5

5Jørn Schmidt, BevtoftHermelin, vidtgrå569

6Loiuse Møller, GredstedbroSachsengold569

7Poul Beith Jensen, HjørringLille Chinchilla, chin568,5

8Svend Møller, KokkedalHvid Land568,5

9Jytte Knudsen, HjørringHermelin, lutino567,5

10Annie  Beith Jensen, HjørringHermelin, vildtgrå567,5

11Kim Kjøller, RønneLille Sølv, vildtgul567,5

12Lars Andersen, SpøtrupAlaska567,5

13Kim Kjøller, RønneSchwarzgrannen567

14Bodil & Anton Dam, StruerHermelin, zobel blå567

15Louise Møller, GredstedbroTan, sort567

16Kenn Mikkelsen, BjerringbroBelgisk Hare, vildtrød567

17Lone Arildskov, MariagerWiener, vildtblå567

18Jens Kjøller, RønneEngelsk Schecke, sort 566

19Gitte Hoffmeister, MørkøvDværgvædder, vildtgrå565,5

20Nikolai Høyer, Store HeddingeLux565,5

21Søren Moesgaard, RandersRex, zobel, brun565,5

22Preben Jakobsen, ÅrsBelgisk Kæmpe, vildtgrå565

23Svend Erik Nielsen, LøgstrupDværgschecke, sort, rødgul564,5

24Frida Mogensen, RyomgaardHermelin, white, sort564,5

25Karl B. Nielsen, RingstedDeilenaar564

26Per Rathenburg-FrandsenLille Chinchilla, chin564

27Karina Vilsbøll, HolstedDværgvædder, vildtgrå561,5

28Annette Jensen, ViborgHollænder,sort561,5

29Charlotte Kjøller, AakirkebyDværgvædder, kt, vildtgrå561

30H.C. Andersen, SkibbyNew Zealand Red560

31Benny Garly, RødkærsbroJapaner, sort, gul472,5

 Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2022 - Double

1Poul Beith Jensen & Erik JensenTan sort & Thyringer759

2Karl Sørensen & Lars AndersenHermelin, hvid rødøjet & Alaska759

3Jørn Schmidt & Louise MøllerHermelin vildtgrå & Sachsengold759

4Mogens Hollensen & Egon SeverinsenHermelin, hvid rødøjet & Lille Havana759

5Bastian Bech & Niels HansenHermelin sort & Alaska758

6Michael Kristensen & Frank KristensenLille Havana & Lille Rex, sort757,5

7Annie Beith Jensen & Christan EngenHermelin, vildtgrå & Fransk Vædder chin.757,5

8Gitte Hoffmeister & Louise MøllerWiener, sort & Tan, sort757,5

9Torben Vernersen & Kristian M. KristensenLille Tysk Vædder & Rex, dalmatiner757,5

10Jørn Schmidt & Gitte HoffmeisterBelgisk Hare & Dværgvædder vildtgrå757,5

11Poul Beith Jensen & Erik JensenLille Chinchilla & Bourgogne757

12Helle Mathiasen & Søren MoesgaardStor Chinchilla & Lille Chinchilla756,5

13Svend Møller & Bodil/Anton DamHvid Land & Hermelin, zobel, blå756,5

14Bjarne Nielsen & Lone ArildskovFransk Vædder, vildtgrå & Wiener, vildtblå755,5

15Jytte Knudsen & Bent JensenHermelin, lutino & Dværgvædder vildtgrå755,5

16Karl Bruun Nielsen & Lonny HjortDeilenaar & Dværgvædder, madagscar755

17Kim Kjøller & Nikolai HøyerSchwarzgrannen & Lux755

18Jens Kjøller & Nikolai HøyerEngelsk Schecke, sort & LTV. Kt. Vg.754

19Ivan Rasmussen & Lars SørensenFransk Vædder vildtgrå & Lille Wiener, blå753,5

20Charlotte Kjøller & Kim KjøllerDværgvædder, kt. Vg. & Lille Sølv, vildtgul752,5

21Karina Vilsbøll & Tanja HornDværgvædder, vg., & Engesk Vædder, sort752

22Søren Moesgaard & Jette GarlyLille Chinchilla & Russer, sort752

23Kirsten Bjerg & Anita Skov PedersenHvid Land & Lille Rex, gråblå 751

24Annette Jensen & Svend Erik Nielsen Hollænder, sort & Dværgschecke sort/rg.750,5

25Torben Kristensen & Kaj KristensenTan, sort & Rex, hvid rødøjet660,5

26Frida Mogensen & Jens P. MogensenHermelin, white, sort & Belgisk Hare657,5

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2022 - Junior

1Mikkel MidtibyDværgvædder, madagascar372,5

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2022 - Fremavlscenterdysten

1Michael Kristensen, Vesterskov StammenLille Havana, brun380

2Bodil og Anton Dam, Ølby stammenHermelin zobel, blå379,5

3Helle J. Mathiasen, Søby stammenStor Chinchilla379,5

4Kenn Mikkelsen, Vestermark StammenBelgisk Hare379

5Svend Møller, Vejenbrød StammenHvid Land379

6Lars Andersen, Vendalgård StammenAlaska379

7Egon Severinsen, Bangsbo StammenLille Havana, brun379

8Lars Sørensen, Ravnebjerg Stammen Lille Wiener, blå378

9Søren Moesgaard, Viadukt stammenLille Chinchilla377,5

10Kim Kjøller, Bornholmer StammenSchwarzgrannen377,5

11Per Rathenburg-Frandsen, Bojsnap st.Lille Chinchilla376

12Gitte Hoffmeister, Frydendal StammenDværgvædder, vildtgrå376

13Michael Kristensen, Svostrup  StammenHermelin zobel, brun375,5

14Benny Garly, Harlekin stammenJapaner, sort/gul285

15Gitte Hoffmeister, Halesø StammenDværgvædder, brun189

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2022

1Hillerød - Hørsholm-Lyngby950

2Hjørring949

3Viborg948,5

4Midt- og Vestsjælland947

5Sydvestfyn947

6Bornholm946,5

7Østhimmerland946

 

Published on  February 19th, 2022